Ob devetdeset letnici priznanega ajdovskega ustvarjalca Danila Jejčiča so se trije prijatelji, člani društva, odločili, da v galeriji Insula v Izoli še zadnjič skupaj postavijo na ogled svoja novejša dela. Vladimirja Bačiča, Danila Jejčiča in Azada Karima, poleg umetniškega ustvarjanja in članstva v Društvu likovnih umetnikov Severne Primorske, veže tudi dolgoletno prijateljstvo. Čeprav zelo različnih lastnih likovnih govoric, za vse tri velja, da se dobri odnosi in prijateljstvo gradijo in negujejo s sprejemanjem in spoštovanjem različnosti, tako umetniške kot vrednostne.
Ena glavnih značilnosti sodobne umetnosti je tudi njena odprtost do novih medijev, kar velja tudi za vse tri ajdovske ustvarjalce. Vladimir Bačič se zadnja leta vse bolj posveča tudi grafiki, kjer mu sodobna tehnologija razpre nove možnosti grafičnega oblikovanja. Grafični listi v tehniki giclée printa zaživijo v sproščenosti abstrahiranega predmetnega sveta, ki ga, kot zapiše dr. Nelida Nemec, »prepesnjenega polaga na slikovno ploskev, da se razživi v občutenjih nanosov, intervencij, spojev, prekrivanj, prepletov in amorfnih oblik. Njegova dela so estetsko dovršena in subtilno nagovarjajoča. So čudovit odsev njega samega.«
Danilo Jejčič, ki se je sicer v zgodnjih sedemdesetih letih v slovenskem prostoru uveljavil kot odličen grafik in avtor kiparsko zasnovanih objektov – komponibilov, se je namreč v drugi polovici devetdesetih let začel intenzivneje posvečati fotografiji. Njegovo fotografsko ustvarjanje je pravzaprav tesno prepleteno z grafiko. Od leta 1997 je ustvaril več vsebinsko zaokroženih fotografskih ciklov, katerih skupni imenovalec je poetika minevanja. Jejčič se namreč zaveda, da živimo v svetu svojih lastnih predstav, ki so edino merilo vrednotenja našega obstoja. Njegove podobe pa nam govorijo, da je morda vse, kar lahko zaznamo, zgolj iluzija. Na fotografijah nam pokaže več, kot vidimo običajno, saj so konkretne podobe prepojene z nevidnim, z njegovimi idejami, razmišljanji, občutji in tudi humorjem.
Opus grafik, ki ga Azad Karim postavlja pred gledalce v Galeriji Insula, predstavlja njegovo najnovejše umetniško delo. Karima, ki ga večinoma poznamo kot slikarja, se v izjemno sugestivni maniri izraža tokrat v grafiki. Izvedbeno gre za dokaj nevsakdanje slikarsko delo, ki temelji na precej inovativni grafični tehniki. Uporabljena mešana grafična tehnika je nosilka močnega izraznega naboja, njena oblika je na meji med figuralnim in abstraktnim, umetniško sporočilo je neposredno in jasno, zadnja leta močno zaznamovano z migrantstvom. Umetnostni zgodovinar Dejan Mehmedovič o teh najnovejših grafičnih listih zapiše, da gre vsekakor za dovršeno umetniško delo, ki v svoji nekonvencionalni izvedbeni formi gledalcu kompleksno sugerira problematike sodobnega sveta.
Razstava je na ogled v galeriji Insula v Izoli od 19. januarja do 11. februarja.
Vladimir Bačič